Jest już program tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego, który potrwa od 14 do 16 sierpnia. Na Starym Mieście swoje kramy ustawi blisko 300 twórców. Na niektóre wydarzenia wejdzie ograniczona liczba widzów, a o miejsce trzeba się zatroszczyć wcześniej.
Na staromiejskich stoiskach swoje rękodzieło będą prezentować twórcy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Litwy. Tradycyjnie już przez miasto będzie jeździć wielka kura (na zdjęciu), a na placu przed Teatrem Andersena do godziny 2 w nocy będą potańcówki. Tu przygrywać będzie m.in. Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Kapela Macieja Żurka (Olsztyn), kapela góralska Warzonka (Żywiecczyzna), jak też Kapela Dudziarska Krzysztofa Polowczyka (Domachowo).
Dużo okazji do tańca dostarczyć może Canzoniere Grecanico Salentino (14 sierpnia, godz. 21, pl. Po Farze), czyli najdłużej działający we Włoszech zespół muzyki tradycyjnej. Na liście koncertów jest m.in. zespół Grażyna Auguścik Orchestar z programem z płyty Inspired By Lutosławski (15 sierpnia, godz. 21, pl. Po Farze). Kołysanek w języku jidysz połączonych z elektroniką można się spodziewać po recitalu Oli Bilińskiej z utworami z projektu Berjozkele (16 sierpnia, godz. 19.20, wirydarz dominikanów). Tego samego dnia przed Teatrem Andersena (godz. 21) wystąpi trio Sutari, które w instrumentarium ma: kieliszek, mikser kuchenny, klucze płaskie, kuchenna tarka i woda.
Koncerty dadzą też: Kapela Muzyki Kuchennej Jazgodki, Jazgot, Jacek Hałas z „Pieśniami wędrownych lirników”, Holloenek Hungarica, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Józef Sowa, Kapela Bornego z Podzamcza.
Amatorzy zwiedzania mogą się cieszyć na Noc Świątyń (zbiórka 15 sierpnia, godz. 20, przed Archikatedrą). Zapisy nie są wymagane. Wcześniejsza rejestracja jest za to konieczna w przypadku części spotkań warsztatowych.
Bez zapisów można wziąć udział m.in. w warsztatach zielarskich, garncarskich, malowania ceramiki, ubijania masła, w pokazie wyrobów z płatków róży, czy też w pokazie XIX-wiecznej techniki fotograficznej, gdzie w przenośnej ciemni chętni zobaczą cały proces powstawania obrazu na szklanej płytce.
Zapisy na warsztaty
Od jutra można zgłaszać chęć udziału w Letniej Szkole Pająków, gdzie będzie można poznać sposoby wykonywania ozdobnych pająków ze słomy, bibuły, włóczki, a nawet grochu. Zapisy przyjmowane będą pod numerem telefonu 516 19 24 20. Warsztaty są przeznaczone dla osób po 15. roku życia.
Od 3 sierpnia, pod tym samym numerem telefonu będą przyjmowane zgłoszenia osób chcących wziąć udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego (dla pań białoruskie pieśni kalendarzowe i korowody, dla panów pieśni z zachodniego i centralnego Polesia), polskich tańców tradycyjnych, robienia lalek motanek, kurpiowskiej plastyki zdobniczej, warsztaty tradycyjnego stemplowania, wycinanki łowickiej, wyplatania z siana, malowania drewnianych ptaszków, robienia zabawek ze szmatek,